Як правильно поливати газон?

sprays

Як правильно поливати газон?

Ні для кого не секрет, що якість газонного покриття залежить від кореневої системи газонних трав. Основними такими властивостями є щільність покриття, стійкість до механічних навантежень та погодних аномалій, та, найголовніше – чим міцніша коренева система газону – тим менше шансів у бур’янів оселитися на такому зеленому килимі. Адже недарма професійні грінкіпери більше піклуються про стан коренів газону, ніж про те, що на поверхні.

Норми та спосіб поливу газону безпосередньо впливає на його розвиток під землею. Середня норма поливу газонної трави для нашого клімату влітку складає 20-25 л/м2 на тиждень. Однак, існує як мінімум 2 способи вилити таку кількість води на газон за ті самі 7 днів.

Дуже часто ми зустрічаємо «щоденний» полив невеликими порціями. Очень часто мы встречаемся с каждодневным поливом небольшими порциями. При такому способі зрошення волога ніколи не проникає в ґрунт глибше ніж на 10-15 см. В результаті всі корені газону також розростаються на глибину не більшу за 10, в кращому випадку 15см. Як наслідок ми маємо слабкий газон.

Другий спосіб, який ми вважаємо більш правильним – поливати рідко, але при цьому вилити стільки води, щоб промочити землю на 30-40 см. В ідеалі – всю тижневу норму води в 25 л/м2 вилити за один раз, максимум за два. В такому випадку, по закінченні поливу, ґрунт зволожиться на глибину в 30-40 см. В наступні дні, без поливу, за 3-4 дні спеки верхній шар землі підсохне. Волога з нижнього шару буде підніматися по капілярах вгору, а коріння будуть тягнутися вниз, там де є волога. Якщо регулярно поливати в такому режимі, то за 2 місяці можна досягнути глибину кореневої системи вашого газону до 30см. Коли денна температура повітря досягає 30 °С в тіні, газон потрібно трохи охолодити. Для цього в обід необхідно ввімкнути систему автоматичного поливу на декілька хвилин, достатньо промочити 1-2см ґрунту. Короткочасний полив вдень дозволить знизити температуру і підвищити вологість в приземному шарі повітря, а це в свою чергу допоможе газону комфортно перенести аномальну спеку. Таку методику поливу газону використовують наші колеги на заході. Там вже давно розвіяний міф про водяну лінзу і про те, що в спеку поливати газон неможна.

lawn

Надані норми поливу є усередненими, та використовувати їх можна як основу, при цьому спостерігати за станом ґрунту та газону, і за необхідності вносити корегування в програму поливу . Цей принцип не підходить для газонів, що ростуть на піску, облаштованих дренажною системою, або для тих, що ростуть на схилах. Полив газону в обідню жару нешкідливий для газонних трав, але може нашкодити деяким видам рослин.
Якщо перевести надані цифри в рекомендації з налаштування контролеру управління системою поливу, то отримаємо наступне:

Тип дощувачів Норма опадів Тривалість поливу
Статичні (спреї) 25 л/м.кв. 30-40 хв.
Роторні 25 л/м.кв. 90-115 хв.
Типу MP-Rotator 25 л/м.кв. 130-150 хв.

 

Вихідні дані для розрахунків взяті з технічних характеристик обладнання для систем автоматичного поливу фірми Hunter. Норми опадів відповідають для методу розташування дощувачів за принципом Head to Head, тобто за «правильним» принципом.