Поливаємо за погодою?

Поливаємо за погодою?

Ви колись замислювались над питанням: “на скільки система автоматичного зрошення вміє адаптуватись до погодних умов?”

Традиційні системи автоматичного поливу зрошують газон згідно графіку або програми, а у випадку дощу – вимикають полив на деякий час. Це відбувається завдяки сенсору дощу, який входить у “базову комплектацію” сучасної системи автополиву. Такий метод керування поливом є найдешевшим, але нажаль найменш точним та вимагає втручання людини.
Приклад: полив запрацював за графіком, і в цей момент пішов дощ. Оскільки сенсору дощу для спрацьовування потрібно “напитися води”, полив заблокується не відразу. Картина в таких випадках виглядатиме приблизно так:
irrigationsuringrain
… и причина тут не в сенсорі дощу або його несправності,це просто його особливість. Також, бувають ситуації, коли сенсор встановлений в дуже провітрюваній частині ділянки. Іноді, після дощів, сенсор “висихає” трохи раніше, ніж грунт. Потім датчик дощу дає контроллеру сигнал на дозвіл поливати. І в цих випадках рослини поливаються тоді, коли це не потрібно. Це тягне за собою як мінімум перевитрати води, тобто грошей, і як максимум – перезволоження грунту, з усіма негативними наслідками. Щоб цього уникнути – власнику необхідно трошки втрутитися в процес, що робить систему поливу не повністю автоматичною.

Наступний, більш інтелектуальний спосіб управління автоматичним поливом по погоді – пристрій типу Solar Sync (Hunter). Вимірює евапотранспірацію – кількість води, яку використовують рослини для побудови своїх тканин, а так само сумарну випаровану грунтом вологуSSSCЦя величина – протилежність опадам і залежить від температури і вологості повітря. Залежно від величини евапотранспіраціі – контролер перераховує задану норму опадів на всі зони поливу і змінює її залежно від погоди. Так само блокує полив під час дощу або заморозків.
Ще один пристрій – Soil-Click. Працює за принципом датчика дощу, лише вимірюється не вологість повітря – а безпосередньо вологість грунту, за допомогою датчика вологості, який встановлюється в грунт. При досягненні бажаного рівня вологості – полив блокується.
Всі перераховані вище пристрої можна підключити до будь-якого класичного контролера, пристрої можна компонувати. Наприклад – до одного контролера підключити Solar Sync разом з Soil-Click. Таку систему автоматичного поливу можна буде вже називати інтелектуальною.

Існує варіант управління системою зрошення, Acclima коли не потрібно програмувати тривалість поливу на кожну зону. Потрібно лише встановити бажаний рівень вологості грунту, і контролер сам видаватиме потрібну кількість води на кожну зону. Така можливість є у контролерів сімейства Acclima. Тобто рослини будуть отримувати стільки вологи, скільки ви встановите. Не залежно від погоди, пори року, складу грунту або місця розташування на ділянці: сонячна сторона або тіньова.

І останній варіант управління поливом – Smart контроллери. На сьогоднішній день вже є чимало виробників таких пристроїв, лідери за відгуками користувачів – Rachio і Rain Machine.
З 2017 року Hunter представив свій Smart контролер – Hunter HC на основі ПЗ HydraWise. Принцип роботи цих контролерів дуже схожий: налаштування, програмування і моніторинг процесу поливу здійснюється віддалено: з комп’ютера, планшета або телефону. Режими роботи – різні: від програмованого (класичного) до повністю інтелектуального. В інтелектуальному автоматичному режимі контролер повністю бере керування поливом в свої руки, видаючи норму поливу на основі даних про прогноз погоди у вашій місцевості і інформації від підключених датчиків погоди. Для більшої інформативності, можна підключати датчик витрати води і отримувати фінансові звіти про витрати на оплату води. Дана система цікава, з кожним роком набирає масовість в застосуванні, і від цього стає доступнішою за ціною.
Rach
Smart-контролери працюють зі стандартними електроклапанами, що дає можливість для вже змонтованих систем автоматичного зрошення перейти на сучасну систему управління поливом.