Крапельний полив газону
На сьогоднішній день існують такі розповсюдженні види поливу:
- Дощування (спринклерний полив) – полив за допомогою розпилювачів або форсунок
- Полив за допомогою шлангів та лійок
- Крапельний полив.
У більшості випадків, система автоматичного поливу всієї ділянки виглядає таким чином: весь газон поливається дощувачами, а клумби та дерева – крапельним поливом.
З точки зору використання води, полив дощувальним методом – далеко не самий ефективний спосіб. Основна причина в тому, що під час поверхневого поливу газону приблизно 30% вологи випаровується потягом дня, так і не дійшовши до коріння трави. Цю воду можна вважати «вилитою» дарма. Ні для кого не секрет, що вода в Україні давно недешева, і буде лише дорожчати. Тому питання ефективного використання води при поливі стає все більш актуальним.
Найефективнішим способом поливу газону є прикореневий полив. Це дуже схоже на класичний крапельний полив. Лише крапельна трубка закладається під дернину. Глибина залягання крапельної трубки має бути орієнтовно 10 см. На меншу глибину крапельну трубку закладати не можна – не забуваємо про аерацію газону, при якій шип аератора пробиває дернину на 7 см в глибину.
Крапельний полив газону має чимало переваг:
- Економія води – завдяки тому, що волога доставляється безпосередньо саме туди, де вона необхідна
- Відсутність надлишкового розпилу, коли вода попадає на доріжки, стіни, вікна та автомобілі
- Стійкість системи до зовнішніх ушкоджень – від тварин, техніки або вандалізму. Кожен, хто має власний газон стикався з ситуаціями, коли газонокосарка скосила форсунку, або собака погризла дощувач. В публічних місцях нерідко вандали викручують форсунки для забави.
- Система крапельного поливу працює на низькому тиску. Це означає що немає потреби встановлювати насосне обладнання, також вимоги до монтажу значно менші. Низький тиск – це економія електроенергії
Є і деякі нюанси у використанні крапельного поливу для газону. Коріння газонних трав завжди прагне дістатись до джерела вологи, і росте в ту сторону – а саме в крапельницю. І якщо використовувати звичайну крапельну трубку – емітери «заростуть» корінням трави вже через рік. Але прогрес не стоїть на місці, і вже давно розроблена спеціальна крапельна трубка для газону. Емітери такої трубки «відганяють» коріння газону. Використовується додавання хімії в емітери або оксид міді. Така трубка є у всіх лідерів галузі: Hunter, Toro, RainBird, Netafim. Вартість цієї трубки, звісно, більша від класичної крапельної трубки. Але з урахуванням вартості води – все швидко компенсується.
Другий нюанс полягає в тому, що для багатьох, класична система автоматичного поливу газону – це не тільки практична користь для зеленого покрову, але і естетичне задоволення від спостерігання самого процесу поливу. Роботу системи крапельного поливу для газону побачити неможливо, і це трохи незвично, бо ми бачимо лише результат.
Але, незважаючи на всі нюанси, системи зрошення газону методом прикореневого поливу стають все більш популярними в Україні. Наша компанія також має декілька реалізованих систем крапельного поливу газону і в Ужгороді.